Czy talk w kosmetykach jest bezpieczny?

Czym jest talk i jakie ma działanie w kosmetykach? Dowiesz się z naszego artykułu!
Czy talk w kosmetykach jest bezpieczny?
Perimenopause

TOKYO Puder Transparentny

8g
Cena regularna 135,00
Cena regularna Cena promocyjna 135,00

Czy talk w kosmetykach jest bezpieczny?

Ogólna świadomość i wiedza na temat produktów kosmetycznych w ostatnim czasie niewątpliwie się zwiększa. Bardzo łatwo dziś sprawdzić poszczególne składniki kosmetyków i dowiedzieć się, czy są bezpieczne, nie mają w sobie podejrzanych substancji albo czy ulubiony krem nie jest testowany na zwierzętach. I bardzo dobrze! Istnieją jednak takie składniki kosmetyków, wokół których narosło wyjątkowo dużo kontrowersji, a na ich temat krąży sporo błędnych przekonań. Jednym z nich jest talk, o którym w kontekście kosmetyków wciąż mówi się ze sporą rezerwą, ale czy słusznie? Przeczytaj nasz artykuł!

 

Czym jest talk?

Talk jest naturalnym minerałem z grupy krzemianów i występuje głównie w skałach. To wyjątkowy minerał, który wyróżnia się na tle innych tym, że jest niezwykle miękki, łatwo poddaje się kruszeniu i rozcieraniu. Konsystencja talku jest mydlana i śliska 1.

 

Jakie działanie ma talk kosmetyczny?

Talk jako krzemian magnezu jest od dawna znanym składnikiem kosmetyków. Zdobył on na tym polu szerokie uznanie ze względu na szereg właściwości, które świetnie współgrają ze skórą i pozytywnie wpływają na formułę produktu. Talk w kosmetykach doskonale pochłania wilgoć (również sebum), nadaje kosmetykom aksamitną i lekką konsystencję, co znacznie zwiększa komfort użycia i podbija walory sensoryczne. Daje poślizg i zmniejsza ryzyko podrażnień. Jeśli więc macie w swojej kosmetyczce produkt o wyjątkowo leciutkiej i jedwabistej formule, to prawdopodobnie zawiera on talk.

 

BIO100%

ZIEMIA BIOLOGICO HIGHLIGHTER

10g
Cena regularna 165,00
Cena regularna Cena promocyjna 165,00

 

Czy talk to bezpieczny składnik w kosmetykach?

Talk kosmetyczny uchodzi za kontrowersyjny głównie przez to, że przez wiele lat podawano w wątpliwość jego czystość i bezpieczeństwo. Przypisywano mu działanie rakotwórcze i łączono z azbestem, co według najnowszych badań jest błędnym przekonaniem 1. Jego zła sława nadal w sporej mierze nakręcana jest przez media, mimo że po wielu latach badań panel naukowy niezależnych ekspertów CIR (Cosmetic Ingredients Review) uznał talk wykorzystywany do kosmetyków za bezpieczny 1. Talk kosmetyczny to dokładnie przebadany komponent, który musi spełniać określone normy i być pozbawiony zanieczyszczeń, aby mógł być stosowany w kosmetyce. Warto w tym kontekście polegać na produktach wysokiej jakości, do których tworzenia wykorzystywane są najnowsze technologie.

Talk to nieodzowny składnik wielu kosmetyków Bikor, szczegółowo przebadany we włoskim laboratorium, gdzie powstają nasze produkty. Wyspecjalizowani technologowie i technolożki dbają o czystość i najwyższą jakość składników oraz końcowych produktów. Talku nie poleca się nanosić jedynie na skórę pozbawioną bariery ochronnej, np. w wyniku poparzeń lub innych uszkodzeń 1. Dla takiej cery polecamy puder transparentny Tokyo, Ziemię Egipską Biologico oraz Ziemię Egipską Ultra, która zawiera same niezbędne składniki i doskonale pielęgnuje skórę dzięki zawartości dodatkowych składników, takich jak skwalan, kwas hialuronowy, ceramidy czy olej jojoba (to także składniki, które zajmą się wzmocnieniem bariery ochronnej skóry).

 

Biologico
Ultra Kremowa

Ziemia Egipska Ultra

10g
Cena regularna 169,00
Cena regularna Cena promocyjna 169,00

 

Czy talk zapycha pory?

To, czy talk jest komedogenny, również jest przedmiotem debat i ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ każda cera jest inna i inaczej reaguje. Sam talk mający właściwości pochłaniające sebum, może blokować pory, szczególnie gdy jest używany w nadmiernej ilości. Talk wysokiej jakości i jako jeden z wielu składników produktu jest na tyle lekki i oddychający, że ryzyko zapychania porów jest niskie, dlatego możesz go znaleźć również w produktach typu puder niekomedogenny. Produkty Bikor stanowią przeciwwagę dla ciężkich, bezwzględnie kryjących podkładów. Kompozycje kosmetyków są ultralekkie i dają skórze oddychać, dlatego bez problemu znajdziesz w ofercie puder niekomedogenny i bez talku jak również produkty zawierające go, lecz wciąż delikatne i oddychające, pełne naturalnych, pielęgnujących składników najwyższej jakości.

Jeśli masz wątpliwości, czy produkty Bikor zawierające talk zapychają pory, sięgnij po opinie naszych klientek!

 

  1. https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1091581815586797